Pomimo dużej oferty myszek bezprzewodowych, te przewodowe wciąż cieszą się bardzo dużym powodzeniem i chętnie są wybierane przez użytkowników komputerów. Nadal mają one bowiem wiele do zaoferowania, a niektóre ich cechy charakterystyczne takie jak: szybka komunikacja z komputerem i tym samym minimalizacja opóźnień oraz duża precyzja działania niezmiennie są elementami najbardziej pożądanymi przez wiele osób, niezależnie od specyfiki ich pracy przy komputerze.
Myszki przewodowe są bardzo dobrym wyborem dla graczy. Ich duża precyzja oraz szybkość działania gwarantują niezakłóconą rozgrywkę oraz realizację stawianych w grze celów. Myszki gamingowe zostały wyposażone w większą od standardowej ilość przycisków (w zależności od modelu nawet do kilkunastu), które odpowiednio skonfigurowane, znacząco ułatwiają sterowanie grą. Charakteryzuje je wysoka rozdzielczość, nawet do 16000 DPI, którą dodatkowo można zmieniać w zależności od potrzeb aktualnej rozgrywki. Nie bez znaczenia pozostaje również strona wizualna - od najbardziej stonowanych modeli aż po te futurystyczne, wyposażone nawet w kilkanaście, różnokolorowych diod LED.
Nasza oferta zawiera ergonomiczne myszki, np. marki Tehly, Hama lub Delux, które przeznaczone są dla osób spędzających długie godziny przy komputerze, których praca polega na intensywnym operowaniu myszą oraz tych, u których wystąpiły objawy bólowe ze strony nadgarstka, dłoni, palców lub barku. Pionowy kształt myszek zapewnia bardziej naturalny chwyt, nie powodujący napięć w strukturach dłoni i ręki, co skutecznie eliminuje istniejące już bóle oraz zapobiega pojawianiu się kolejnych.
Osoby pracujące przy małych biurkach z pewnością rozważyć mogą wybór trackballa, który nie wymaga poruszania nim do nawigowania kursorem. Funkcję tę przejęła bowiem, znajdująca się w centralnej części lub pod kciukiem kulka sterująca. Ten nowy rodzaj myszy szczególnie doceniają osoby pracujące w arkuszach kalkulacyjnych oraz programach projektowych. Co istotne, kształt trackballi również w dużym stopniu pozwala zniwelować napięcia w nadgarstku i zapobiegać powstawaniu bolesnych przeciążeń.
Sprawdź naszą ofertę myszek przewodowych i zdecyduj, która z nich zwiększy przyjemność i komfort twojej pracy przy komputerze.
Myszki przewodowe – najczęściej zadawane pytania
Jedną z cech odróżniających myszy gamingowe od zwykłych jest ich konstrukcja. Kontrolery wykorzystywane podczas długich rozgrywkach posiadają większe obudowy pozwalające na wygodne ułożenie na nich całej dłoni. Nierzadko projektanci profilują obudowę myszy gamingowej tworząc w niej podkładkę pod kciuk. Zazwyczaj myszy dla graczy posiadają większą ilość programowalnych przycisków, którym m.in. przypisuje się aktywację funkcji z gier.
Technicznie w myszach gamingowych stosuje się sensory o wyższej rozdzielczości niż w zwykłych akcesoriach. O ile w biurowej myszce rozdzielczość poniżej 1000 dpi będzie wystarczająca, to w gamingowych sensory osiągają nawet kilkunastokrotnie wyższe wartości. W zależności od modelu na pokładzie myszy przeznaczonej do gamingu możemy znaleźć podświetlenie LED, wymienne panele obudowy czy ciężarki pozwalające regulować masę akcesorium.
Myszka gamingowa przede wszystkim powinna odpowiadać prywatnym predyspozycjom użytkownika. Wybierając konkretny model zaleca się wzięcie pod uwagę jego rozmiaru oraz kształtu obudowy. Część producentów przygotowuje myszy dedykowane osobom leworęcznym. Niektóre modele posiadają wymienne panele, pozwalające dostosować kształt urządzenia do konkretnej dłoni. Dużą zaletą może się okazać możliwość regulacji masy myszy za pomocą dodatkowych ciężarków.
Jedną z istotnych cech myszki jest oplot przewodu zapobiegający skręcaniu się kabla. Ten powinien mieć także odpowiednią długość zapewniającą bezproblemowe podpięcie urządzenia do komputera. Przewagą myszy gamingowej nad zwykłą jest obecność sensora o wysokiej rozdzielczości, którego pracę można regulować. Warto zwrócić uwagę czy wybrana mysz posiada dedykowany przycisk do regulacji rozdzielczości w trakcie rozgrywki. W przypadku szybkich gier pokroju shooterów wykorzystuje się rozdzielczość nawet 16 000 dpi, a w sekwencjach precyzyjnego celowania zrzuca się jej wartość do ok. 1000 dpi. W trakcie rozgrywek pomocne będą dodatkowe, programowalne przyciski pozwalające przypisać im najczęściej używane akcje z gry. Dobrze, aby ich ilość odpowiadała najczęściej ogrywanym tytułom.
Podświetlenie LED w przewodowej myszy gamingowej ma zastosowanie nie tylko estetyczne, ale także pozwala szybko zlokalizować urządzenie na biurku. W zaawansowanych modelach można spotkać system oświetlenia współpracujący z aplikacjami zarządzającymi podświetleniem w całym zestawie komputerowym.
Obecnie myszy bezprzewodowe w zależności od modeli mogą oferować zbliżone parametry do wersji na kabel. W efekcie pod wieloma względami nie ustępują klasycznym myszkom, a do tego oferują wygodę w postaci braku przewodu. W myszach bezprzewodowych może występować duży input lag, czyli opóźnienie między ruchem myszy, a przesunięciem kursora. Rozwój technologii pozwolił zminimalizować ten efekt, ale ciągle może on być odczuwalny w grach o wysokim tempie rozgrywki. Dlatego też tego typu urządzenia nie są wykorzystywane w profesjonalnym gamingu.
Jedną z zalet myszy przewodowych jest brak problemu rozładowującej się baterii. Trzeba jednak zaznaczyć, że biurowe myszy bezprzewodowe potrafią działać na jednym zestawie baterii nawet kilkanaście miesięcy. Wybór spośród obu rodzajów myszy może być podyktowany prywatnymi preferencjami i specyfikacją konkretnych modeli. Wyjątkiem pozostaje profesjonalny gaming, w którym wiodącą rolę utrzymują myszy przewodowe.
Myszka komputerowa ze względu na swój charakter pracy szybko ulega zabrudzeniu i staje się pożywką dla bakterii. Warto regularnie czyścić akcesorium, aby zadbać o higienę oraz sprawną pracę. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy odpiąć mysz od komputera lub wyłączyć w przypadku bezprzewodowego urządzenia. Myszkę można przetrzeć zwilżoną szmatką lub nasączoną alkoholem izopropylowym. Drugie rozwiązanie pozwala na usunięcie bakterii. Zakamarki wokół przycisków i rolki oraz otwór sensora można oczyścić nawilżonymi patyczkami higienicznymi. W przypadku brudu w szczelinach warto sięgnąć po wykałaczkę.
Jeżeli konstrukcja myszy komputerowej na to pozwala to należy rozkręcić obudowę, co pozwala dostać się do rolki oraz spodów przycisków. Przed skręceniem obudowy i uruchomieniem myszy należy dokładnie ją osuszyć. Oczywiście ważne, aby nie dopuścić wody do elementów elektronicznych.